Letyshops [lifetime] INT
ITVDN Many GEO's

Білгород-Дністровський фортеця-живі сторінки історії

Білгород-Дністровський фортеця-живі сторінки історії

Чудова, що вражає своїми розмірами і якийсь середньовічної міццю Білгород-Дністровська фортеця розташувалася на скелястому березі Дністровського лиману. Вона стоїть тут з XIII століття і щороку приваблює до своїх стін безліч туристів не тільки з різних куточків України, а й з усього світу.

 

Сюди приїжджають на пару годин організовані туристичні групи з Львова ,  Одеси, Херсона, Києва , Миколаєва та інших міст нашої країни, а також, цей пам'ятник історії і архітектури дуже популярний у самостійних мандрівників. Адже тут можна і по фортеці погуляти, і в море скупатися, і влаштувати на березі пікнік, залишившись ночувати з наметом. Саме тому, ми вирішили теж не залишати без уваги Білгород-Дністровський і побувати в цьому приголомшливому південному містечку!   


 

ППару слів про історію Білгород-Дністровського

 

Я, напевно, не знаю більше жодного міста, який би так часто змінював свою назву. Ну це і зрозуміло, адже за час свого існування він досить багато раз переходив у володіння різних держав. На цих територіях проживали греки, римляни, гуни, візантійці. Пізніше тут правили вірмени, "Золота Орда", італійці з Генуї, молдавське князівство, Османська Імперія, румуни. І, що цікаво, на різних мовах місто все називали приблизно однаково - Білий Місто або Біла Фортеця.

 

Історики припускають, що причиною цього став білий колір узбережжя, повністю всипаного черепашками. В історичних документах зустрічаються такі назви цього міста як - Тіра, Четатя-Албе, Alba Iulia, Аспрокастро, Ак-Або, Аккерман, Білгород.

 

Перше поселення на місці сучасного Білгород-Дністровського було засновано ще В VII столітті до н. е. давньогрецькими колоністами з міста Мілета. Вони дали йому назву Тіра. На даний момент на місці стародавньої Тіри знаходиться головна визначна пам'ятка міста - фортеця Аккерман. Розкопки Тіри археологами проводяться, але вкрай акуратно, намагаючись не завдати шкоди форту. І вже зараз, гості Білгород-Дністровського можуть побачити поруч з фортецею чималі і цікаві, давні руїни.

Перед тим, як перейти до розповіді про фортеці Аккерман, якої ми і вирішили присвятити практично весь цей матеріал, в двох словах зупинимося на тому, що ще можна побачити в місті цікавого і куди варто зайти любителям самостійних подорожей.

 

Вирішивши відвідати це місто, хорошим рішенням буде зняти квартиру в Білгород-Дністровському подобово . Ціни на житло тут досить доступні, а чим зайняти себе пару днів ви обов'язково знайдете! Квартири активно здаються місцевими жителями в будь-який сезон, як біля самої фортеці, так і в центрі, біля ринку або на околиці.

Крім фортеці в Білгород-Дністровському можна подивитися на руїни Олександрівських казарм, побудованих після російсько-турецької війни за наказом Олександра I. Ще до недавнього часу вони були у відмінному стані, але, на превеликий жаль, в 2007 році велика частина цієї пам'ятки архітектури та історії була знищена під час пожежі.

 

Також, в місті є невеликий краєзнавчий музей і кілька старовинних храмів, таких як:

 

  • Церква Св. Миколая.
  • Грецька церква Іоанна Хрестителя.
  • Храм Спасіння.
  • Синагога.

 

Любителям стародавньої архітектури може здатися цікавим будівлю технікуму і деякі старі особняки.  

 

Сам містечко невелике, але, як нам здалося, досить цікавий і колоритний. А чуйні і доброзичливі місцеві жителі із задоволенням дадуть відповідь на всі ваші питання, підкажуть відмінні місця, де можна скуштувати традиційні страви різних народів, покажуть дорогу до фортеці і навіть порадять екскурсовода!  

 

Екскурсія або самостійну подорож в Білгород-Дністровський?

На це питання однозначно відповісти складно, так як в турі і в самостійну подорож є свої плюси і мінуси. Тому, для порівняння, ми вирішили відвідати Білгород-Дністровський пару раз і розповісти про деякі нюанси.

 

Багато з побували тут кажуть, що на огляд фортеці вистачить і години, так що приїжджати сюди на пару днів немає ніякого смисла.С цим складно погодиться. Зупинитися недалеко від фортеці в теплу пору року з наметом, переночувати і подивитися на чудовий захід з кріпосної стіни - принесе задоволення кожному, кому подобається красива природа, архітектура і види. Тому, якщо у вас є така можливість - обов'язково зробіть це!

 

Також, можна зняти квартиру подобово в Білгород-Дністровському , не поспішаючи прогулятися по місту, оглянути фортецю і помилуватися відблисками заходу, провести романтичний вечір на березі. Так що, тут все залежить від того , яким вільним часом ви маєте в своєму розпорядженні.

 

 

Тур вигідно замовляти, якщо ви відпочиваєте в якомусь не особливо віддаленому прибережному місті. Наприклад, якщо збираєтеся зняти квартиру в Одесі подобово , час у вас обмежена, але ви хочете урізноманітнити відпочинок поїздкою по місцевих визначних пам'ятках. Тоді хорошим варіантом буде замовити автобусний тур на один або два дні. За першу добу такої поїздки можна не тільки Аккерман побачити, а й заїхати на дегустацію вин в льоху Шабо, а другий день провести в приголомшливою селі Вилкове.

 

У Південній Пальмірі є безліч фірм, які в будь-який сезон запропонують вам подібні послуги за ціною від 900 грн. (Вартість туру залежить від маршруту, пори року та кількості людей в групі).

 

Дуже красиво фортеця виглядає саме з води і це явний плюс екскурсійного туру. Так як багато операторів пропонують, після огляду форту зсередини, здійснити прогулянку на красивою стилізованої козацькому човні-чайці по Білгород-Дністровському лиману.

 

Могутня і неприступна фортеця з такого ракурсу вражає своєю величчю і пишнотою, від якого прямо дух захоплює!

 

Фортеця Білгород-Дністровського - трохи фактів і особливостей


В одному з наших матеріалів - "Замки України в які їздить весь світ" ми вже згадували про Аккерман і ось прийшов час розповісти про цю фортецю докладніше. Адже вона цього точно заслуговує!

 

 

Ця фортифікаційна споруда є найбільшим і одним з найбільш добре збережених архітектурних пам'яток подібного виду на території України. І вже одне це викликає інтерес і бажання побачити Аккерман своїми очима. Адже, на жаль, дуже багато фортець на території нашої країни знаходяться в дуже жалюгідному стані і з кожним роком все більше руйнуються.

 

Загальна площа споруди складає близько 9 гектарів і якщо дивитися зверху, то виглядає воно як неправильний багатокутник. Побудував фортеця в XIII столітті хан Берке з "Золотої Орди" і дав їй назву Ак-Або. Спочатку в фортеці було 4 внутрішні двори, з яких кожен міг оборонятися самостійно, в наш час кріпаків дворів збереглося всього три.

 

Всі внутрішні будівлі захищені міцними, високими стінами. Їх загальна протяжність 2,5 км. Через кожні 45 метрів кріпосного валу (куртини) вбудовані бастіони і вежі. Таким чином, загальна кількість таких веж 34, з яких 12 є порожніми, бойовими. Сьогодні багато ці вежі збереглися у відмінному вигляді і з ними пов'язані легенди Аккермана. На них ми докладно зупинимося в наступному пункті.

 

Ще однією особливістю цієї фортеці є те, що ми можемо її побачити в багатьох старих радянських фільмах, таких як "д'Артаньян і три мушкетери", "Отелло", "Капітан Немо". Та й зараз її активно використовують для зйомок рекламних роликів, кіно і кліпів. Один її вид у вогні під час зйомок "Повернення мушкетерів" чого вартий!

 

Правда місцеві жителі, розповідають, що така реалістичність і краса принесла потім досить багато роботи співробітникам МНС і пожежної бригади.   

 

Руїни міста Тіра

Це саме те, що приваблює до Акерманської фортеці увагу багатьох археологів зі світовим ім'ям. Адже саме оборонна споруда, як ми вже говорили вище, було засновано на місці античного міста Тіра, перші згадки про який датуються VII ст. до н. е

 

Природно, повноцінні розкопки стародавнього міста не ведуться, тому що це завдасть непоправної шкоди фортеці, але, у міру можливості, археологи намагаються приділити цьому питанню підвищену увагу.

 

 

Так, вже зараз поруч з фортечними стінами, можна побачити залишки розкопаних будівельних об'єктів античної Тіри.

 

Це не має аналогів в Україні система оборонних споруд, залишки будинків, невеликих вуличок, будівля Вексілляція. У 2000 році на центральному розкопі площі біля форту, археологами були виявлені також залишки середньовічного християнського храму, аналогічні до цього вже були розкопані в Криму, в Херсонесі.

 

 

На жаль некрополь міста Тіра до цих пір не знайдений, як і безліч інших не менш важливих об'єктів. Розкопки періодично поновлюються, а всі знахідки, що представляють історичну цінність, передаються в археологічні музеї.  

 

Легенди Аккерманській фортеці

Як і належить усім старовинних замках і фортецях, у Аккермана є свої легенди і привиди, стогони і плач яких можна почути гуляючи в сутінках по внутрішній території або під кріпосними стінами. Напевно одна з найпопулярніших місцевих легенд - про Дівочої вежі.

 

А справа була так ... Досить давно фортеця належала молдавському господареві Олександрові Доброму, і ім'я він своє отримав не просто так, а тому, що правил з добротою і увагою до простого люду. У Олександра була дочка Тамара - дівчина дуже красива, але примхлива і жорстока. Поки господар замку проводив час в походах, вона зібрала навколо себе втікачів і розбійників і грабувала навколишні селища.

 

Одного разу, коли батько відправлявся в досить тривалий похід, дівчина попросила у нього грошей, щоб побудувати монастир. Радіючи з того, що дочка у нього така праведна, добропорядна і хороша, Олександр і грошей дав і людей скликав. Але, як тільки господар залишив свої володіння, Тамара наказала все гроші і матеріали пустити на будівництва веж і укріплень. Потім проголосила себе царицею і продовжила свою розбійницьку діяльність ще активніше.

 

Олександр повернувся, побачив замість монастиря грунтовно укріплену фортецю, почув як розоряла сусідів і своїх же селян Тамара, і прокляв дочку. Від чого вона заснула на століття. Так її сплячу він і замурував живцем в одній зі стін вежі, яку вона ж побудувала.   

 

Вежу назвали Дівоча і збереглася вона дуже добре, а після реставраційних робіт виглядає зовсім як в ті далекі часи. Кажуть, у вітряні ночі Тамара прокидається, плаче від страху в повній темряві і знову засинає.   

 

До речі, вітряно тут майже завжди, і якщо володієш хорошим, живим зображенням, то завивання протягу в замку і правда можна прийняти за плач зі схлипуваннями.

 

Друга відома легенда більше схожа на правду і ніякої містикою не супроводжується. Відповідно до неї, після того як А.С Пушкін три роки прожив у вигнанні в Кишиневі, його друг підполковник Липранди вирішив трохи допомогти поетові і взяв його з собою в фортецю на три дні. У військового в Акермані були якісь справи, а письменник вирішив, що в поїздці він може знайти довгоочікуване натхнення.

 

Так і сталося, провівши три доби в башті фортеці поет написав послання "До Овідія". Адже місцевість відразу ж і дуже жваво нагадала йому легенду про вигнанця Овідія, якого заслали в місто Тіра. З тих самих пір цю вежу називають вежею Пушкіна.


 

Екскурсоводи у фортеці розповідають ці легенди, додаючи до них багато яскравих подробиць. А так як в цей момент ви бачите обидві цих вежі своїми очима, з'являється відчуття, ніби на частки секунди переносишся в часи цих подій.

 

Ціни, їжа, і що ще цікавого в Білгород-Дністровської фортеці

Ще кілька років тому по стінах фортеці можна було лазити, і саме тільки це вже привертало сюди багато відвідувачів. Зараз тут майже постійно ведуться реставраційні роботи, так що охорона активно ганяє відчайдушних скелелазів. Ну це напевно більше плюс, ніж мінус, і нещасних випадків менше і форт целее.

 

Як нам здалося, зовні фортеця виглядає набагато цікавіше ніж усередині, так що, якщо ви з якоїсь причини всередину потрапити не зможете, занадто засмучуватися не варто.

 

Вхід до фортеці платний - 80 грн. Ще 15 гривень потрібно буде доплатити за відвідування музею тортур. Є окремі знижки для учасників АТО, пенсіонерів, дітей, а також групових екскурсій. Багато хто говорить, що це дорого, але на наш погляд, якщо ці гроші дійсно йдуть на підтримку і реконструкцію фортеці, то вони цілком виправдані.

 

 

Фото і відеозйомка в фортеці дозволена і безкоштовна. Хоча деякі туристи говорили, що пару раз до них підходили охоронці і вимагали по 30 грн. Але це абсолютно не офіційно і таким чином місцеві не чисті на руку "підприємці" наживаються на довірливих гостях.

 

На території Аккермана періодично проводяться різні фестивалі, концерти, лицарські бої. У теплі місяці тут майже кожен день є можливість перевірити свою влучність і постріляти з лука чи арбалета в середньовічному тирі

 

Є кілька сувенірних крамничок, де ви зможете придбати що-небудь на пам'ять. А якщо ви втомилися і зголодніли можна перекусити в кафе. Ціни на сувеніри і їжу цілком прийнятні. Так, в фортеці є можливість замовити обід з:

  • курячої грудки запеченої в глині ​​і пиві з сочевицею, салатом за 260 грн.
  • свинячий шашлик з фрі і салатом за 280 грн.
  • перепілок на вугіллі з картоплею і салатом за 280-300 грн.

Готують тут досить смачно, звичайно, ціни можуть змінюватися, але в середньому за 200 - 300 грн ви зможете цілком добре поїсти і навіть випити пива або квасу.

 

Аккерманська фортеця в різні пори року

Цей пам'ятник архітектури та історії цікавий в будь-який час року, тому незалежно від того, коли ви вирішили сюди приїхати, ви точно отримаєте незабутні враження та яскраві емоції! Ми побували тут влітку і взимку і зовсім не пошкодували - різні погодні умови надають фортеці своєрідне чарівність.   


 

Білгород-Дністровська фортеця навесні і влітку

Чудовий захід над хвилями, тепла водичка і дуже красиві південні зірки над кріпаками вежами - це те, що приваблює сюди в весняні та літні місяці безліч туристів.

 

Днем людей тут дуже багато, постійно під'їжджають екскурсійні автобуси, шумно, весело. У фортеці продають сувеніри, грають музиканти, ковалі карбують монети, б'ються в справжніх латах лицарі. Загалом, досить активне туристичне місце.  


 

Увечері, якщо ви не потрапили на час фестивалю, шуму і людей стає набагато менше, як і рано вранці. Саме тому, ми дуже радимо залишитися тут з ночівлею. Так ви зможете і красиві фото зробити, і не поспішаючи, спокійно все оглянути.

 

Белгород-Днестровская крепость осенью и зимой

 

Комусь здасться, що їхати в холодні осінні або зимові місяці в південні області ідея не з кращих, але тут поки не побачиш - не зрозумієш! Зимовий Аккерман, це як подорож на машині часу.

 

 

Тишина, заснеженные крепостные стены, темные воды, разбивающиеся гребешками волн о берег и практически полное отсутствие людей. Ну вот что может быть лучше для для стремящегося прикоснуться к истории путешественника-романтика?

 

Таке відчуття, що ти на пару годин виявився в 16-18 столітті або в фільмі в стилі фентезі. І зараз над кріпаками вежами, розправивши могутні крила і дихаючи вогнем, пролетить дракон, ну або хоча б до берега підійдуть кораблі і почнеться штурм.  


 

Як дістатися в Білгород-Дністровського і де оселитися

Дістатися до Білгород-Дністровського зовсім неважко. До міста підходить кілька великих автотрас, а також можна скористатися залізничним сполученням.

Відстань від Одеси, якщо ви вирішили їхати:

  • на автомобілі - 86 км;
  • на поїзді - 91 км.


Виходить, навіть зовсім не поспішаючи, півтори - дві години і ви вже на місці. Так що, якщо ви як раз збираєтеся провести час на півдні біля берега моря не забудьте виділити пару днів на відвідування цього чудового пам'ятника історії і архітектури - ви точно не пошкодуєте!

 

Від Києва відстань до Білгород-Дністровська 463 кілометри, від Львова і Харкова ще більше. Погодьтеся, далеко ... Тому, їхати виключно заради одноденного відвідування фортеці особливого сенсу немає. Виходить дорого, а довга дорога може зіпсувати вам все враження від форту. Краще розпланувати свою подорож так, щоб відвідати не тільки Аккерман, а й ще кілька пам'яток знаходяться в цьому регіоні.

 

А головне зняти квартиру в Затоці або в Чорноморську подобово і відмінно відпочити на березі моря!  

 

Вдалого і захоплюючого Вам подорожі!

 


Список коментарів порожній


Letyshops [lifetime] INT
ITVDN Many GEO's
^ Догори