Одеські катакомби - місто під містом

Одеські катакомби - це величезний по своїй протяжності, в основному рукотворний, підземний лабіринт, який знаходиться під Одесою і її околицями. Екскурсії по його ходам дуже популярні серед гостей міста та щорічно помандрувати по цим загадковим і похмурим тунелях приїжджає безліч туристів. З підземеллям пов'язана величезна кількість таємниць і загадок, його досліджують любителі занедбаних шахт, мандрівники-романтики, шукачі скарбів. Воно викликає великий інтерес спелеологів та істориків, і побувати тут хоча б раз буде цікаво кожному! Саме тому, ми не могли залишити без уваги такий унікальний об'єкт і вирішили поділитися своїми враженнями, розповісти про "місті під містом" трохи докладніше.  

Історія одеських катакомб

Виникли ці катакомби під час активних будівельних робіт, які велися в Одесі на початку XIX століття. Саме в них перебували шахти каменоломні, що використовувалися для видобування черепашнику - каменю з якого буквально побудована вся Одеса.

Найстарішою виробленням, на даний момент, прийнято вважати ділянку в 90 метрів під історичним центром міста. Коли точно були прокладені ці тунелі - сказати складно, але на одній зі стін були знайдені написи з датою 1813 г. Оскільки в той час, в цьому районі перебували нетрі, в яких зареєстровані спалахи епідемії чуми, історики припускають, що в лабіринті здорові мешканці намагалися сховатися від зарази. Епідемія 1812-1813 років була найстрашнішою для портового міста, хоча не першою і не останньою. За даними на 31 грудня 1812 року в Одесі захворіло 4038 людини, а померло 2632. Одеса втратила кожного 9-го жителя.

Але хвороба побороли і будівництво міста тривало і тільки розширювалося. Особливо збільшення темпів було помітно починаючи з 30-х років позаминулого століття. Причому добували будівельний камінь в таких великих кількостях і так безсистемно і безконтрольно, що вже зовсім скоро таке розширення тунелів призвело до того, що почали просідати і критикувати будівлі. Так, наприклад, в старій частині міста сталося понад 100 провалів. Навіть зараз багато дослідників дуже побоюються, як би під землю не пішла відома Молдаванка і  Оперний театр.

Все це могло привести до непоправних наслідків, так що, видобуток каменю в шахтах, в межах міста, з часом припинили, по можливості їх зміцнили і тепер сюди водять екскурсії. Правда, заборона на видобуток торкнувся тільки ділянки під Одесою, а ось шахти знаходяться в Н. Дофиновке, Булдинка, Фоміної балці залишаються робочими і до сих пір. І так як є думка, що всі вони між собою пов'язані, можна сміливо сказати, що протяжність катакомб постійно збільшується.

Дослідити ці підземні лабіринти почали ще в далекому 1928 році. Саме тоді, експедиції змогли скласти перші плани підземель. Позначити колодязя, галереї, коридори, природні карстові печери. Пізніше всі ці картографічні матеріали доповнювалися з отриманням нових відомостей, розбором завалів, відкриттям нових ходів.

Також, окремою главою в історії цього підземного лабіринту є те, що він служив укриттям під час Другої Світової війни для кількох загонів радянських партизанів. Їх боям пізніше було присвячено кілька книг і документальних фільмів.

До речі, саме активістам з спелеологічного клубу "Пошук", які вивчали партизанський рух в Одеській області, сучасні авантюристи і шукачі скарбів можуть бути вдячні за створення і доповнення найбільшої кількості карт різних районів катакомб.

Багатоярусна система катакомб з довгими тунелями, бункерами і печерами за даними 1998 року простягається приблизно на 2,5 тис. Км. Погодьтеся, вражає! Наведемо кілька прикладів для наочного порівняння - Римські катакомби займають всього 300 кілометрів, а вкрай відомі і популярні Паризькі - близько п'ятисот.  

Крім туризму ці лабіринти з рукотворних та природних печер і тунелів вкрай важливі для науки. На стінах зустрічаються цікаві для істориків написи, а багато ходу мають зв'язок з відомими подіями і персонами. Так відвідувачі галереї на вул. Короленка можуть побачити потаємний хід, що тягнеться від палацу княгині Потоцької до берега моря. А в Нерубайському навіть була розкопана археологами печера Нордмана, в якій збереглися у відмінному стані кістки сотень печерних ведмедів.  

Багато частин катакомб і сьогодні використовуються не тільки як екскурсійний об'єкт. Наприклад, в деяких галереях, відокремлених від основного лабіринту стінами з залізобетону, розташувалися пункти управління та зв'язку, а також склади, в яких зберігається і витримується коньяк.

Безліч всього цікавого про підземеллі і його історії можна дізнатися на екскурсії в Одеський музей Контрабанди. Контрабандисти минулих століть з великим задоволенням користувалися підземними ходами і їх подвиги буквально обросли легендами. Детальніше про них ми вам розповімо в наступному пункті. А якщо вас зацікавили унікальні музеї нашої країни і ви як раз роздумуєте над тим куди б поїхати і що б такого цікавого подивитися - читайте наш матеріал Самі незвичайні музеї України

У ньому ви обов'язково знайдете відмінну ідею для свого наступного подорожі!

Легенди і таємниці Одеських катакомб

Так як місце це досить загадкове і ще далеко не повністю досліджене, історій з ним пов'язано безліч. Причому з кожним роком з'являються нові, а старі обростають дедалі цікавішими і несподіваними подробицями! Їх ви можете почути як від екскурсоводів, так і від місцевих жителів, вони розповідають про них з великим задоволенням.

Золота бригантина або золотий титанік

Однією з найвідоміших є легенда про золотом кораблі. А точніше навіть дві її версії. Вони привели в ці підземелля і досі наводять безліч мисливців за скарбами. За першою з версій перед Другою Світовою Війною, місцевий капітан суховантажу біля узбережжя Іспанії врятував який зазнав поразки португальський корабель. Португальська влада в боргу не залишилися і нагородили сміливого капітана макетом врятованого корабля з чистого золота. Так як тоді в країні було неспокійно, повернувшись додому чоловік вирішив заховати макет в катакомбах. Як то кажуть - до кращих часів. Але, на жаль, скоро пішов на фронт де і загинув.

Друга версія - про золотий Титанік. Ніби як один з одеситів, дуже заможна купець грецького походження, був пасажиром на сумнозвісному Титаніку. У тій жахливій катастрофі йому вдалося врятуватися, і в пам'ять про цю значущу подію він не довго думаючи замовив собі міні копію лайнера з золота загальною вагою 20 кг. Після того як відгриміли перші залпи революції купець швидко емігрував до Греції, сподіваючись перечекати поки все затихне і повернутися. Але там на батьківщині захворів і помер. Так як він сподівався повернутися то дуже багато зі своїх заощаджень, в тому числі і золотий Титанік, він сховав у катакомбах району "Графині Ланжерон" під парком Шевченка, так як саме там поруч знаходився його особняк.

Жоден з цих кораблів так і не знайшли .. Але зате тепер на стінах лабіринту є безліч зображень цих таємничих судів і деякі з них виконані дійсно дуже красиво.

Золото Мішки Япончика

Ще одна легенда, дуже схожа на правду, стосується дуже знаменитого в Одесі бандита Михайла Винницького, відомого в народі як Мішка Япончик. Його організована банда грабіжників-нальотчиків зробила в катакомбах склад з награбованих грошей, коштовностей і премій за контрабанду. Багато, досить відомі в своїх колах краєзнавці вважають, що в своєму схроні Япончик зберігав також золото, яке він зі своїми людьми викрав з міського банку.

На підтвердження версії про те, що десь в підземеллі зберігаються скарби Одеських розбійників виступає і те, що за час дослідження катакомб було вже виявлено кілька потаємних приміщень - бандитських схронів зі зброєю. Так що, цілком можливо, що комусь із шукачів скарбів все таки пощастить і він знайде золото Япончика. Сам же М. Вінницький і його найближче оточення були арештовані і розстріляні чекістами і таємницю точного місця розташування свого скарбу він забрав з собою в могилу.  

Жінки і контрабанда

Те, що в катакомбах зберігали і по ним же передавали величезну кількість контрабанди для нас була зовсім не новина. Наприклад, один з колодязів, через який передавали вантажі, знаходився прямо навпроти нинішнього Оперного Театру. А ось історія про безліч викрадених жінок трохи здивувала.

Виявляється, для деяких контрабандистів просто переправляти вантаж було вже недостатньо, і вони крали красивих одеситок, ховали їх в лабіринтах, а потім по підземних ходах доставляли на приватні судна. Ці човни в свою чергу відвозили нещасних дам в розважальні будинку Туреччини і Греції. Кажуть, що тривало це досить довго, і багато дівчат здогадуючись про свою сумну долю наклали на себе руки в підземних лабіринтах, поки злочинці з необережності не вихопить княгиню Лопухіну. І ось тоді на їх пошуки були кинуті всі сили поліції від яких їм уже піти не вдалося.   

Міни та привиди в катакомбах

Багато всього розповідають і про заміновані під час революції і війни проходи. Особливо фактами це не підтверджено, а вся зброя і снаряди, які там були заховані, за ці роки вже вивезли. Так що є версія, що такі історії спеціально поширюються і підтримуються, щоб відвадити від лабіринту невдалих мандрівників.  

Також, є відверто дивні легенди. Наприклад, розповідь про те, що в каменоломнях живе Катакомбники! Маленький чоловічок в метр ростом з червоними очима і весь покритий шерстю. Він харчується кажанами і в принципі зовсім незлий. Може налякати заблукали своїм гучним сопінням, а може і на поверхню вивести. Ще одним досить оригінальним жителем підземелля є привид "Петюнчік" Він взагалі нікого не чіпає, просто їздить по підземеллях на примарною корові)!

Екскурсії та самостійні вилазки в Одеські катакомби

Гуляти по колишнім каменоломням самостійно дуже небезпечно, так як в системі підземних лабіринтів можна легко заблукати. Але це не зупиняє мисливців за скарбами, юних романтиків і просто туристів - авантюристів бажаючих полоскотати собі нерви. І часто такі вилазки призводять до досить сумних наслідків.

За часів забудови Одеси за здобиччю каменю ракушняка ніхто особливо не стежив, тому входи в каменоломні утворювалися стихійно і часом в самих непередбачуваних місцях. У 80-х роках з любителями нелегального екстриму влада почала вести війну, заливаючи входи в місті і поряд з ним бетоном, але допомогло це мало. Потрапити всередину лабіринту можна багатьма шляхами і контролювати всі їх неможливо, тому люди в катакомбах губляться регулярно і, на жаль, не завжди їх пошуки виявляються успішними.

Рятувальники кажуть, що навіть відмінно натреновані собаки втрачають слід і блудять в цьому лабіринті. Це саме можна сказати до поліцейських і прикордонним шукачам (один з фактів, чому катакомби були так популярні у контрабандистів). А ось собака, яка виросла в каменоломнях, спокійно знайде вихід і розбереться в заплутаній системі ходів. Правда, навряд чи вона захоче бути вашим провідником ..

Якщо ви приїхали до Одеси на пару днів і часу у вас не дуже багато, можете просто замовити екскурсію по катакомбах наприклад в тематичному музеї "Таємниці підземного Одеси" Вона займе у вас не більше 3-4 годин, а загальне уявлення про підземелля ви отримаєте . На екскурсії ви побачите бази - стоянки партизан, зал гірничої справи, масонський зал, карстові печери з кістками стародавніх тварин, невеликі підземні озера і ще багато всього цікавого. Маршрут проходить по безпечним місцях, де ви можете не боятися обвалів. У затоплених ділянках підземних виробок для екскурсій спеціально прокладена обладнана, суха стежка, а в середині шляху в одному з протиатомних бункерів навіть передбачені санвузли. Дорога зазвичай 2-3 км з максимальним спуском під землю на 25 метрів.  

Вартість такої екскурсії цілком доступна:

  • У збірній групі діти 7-14 років - 150 грн, дорослі - 250 грн.
  • Індивідуальна, при обліку групи від 1 до 4 осіб - 1400 грн.

Якщо вас від 5 до 9 осіб, то сума розраховується таким чином - за перших чотирьох ви заплатите 1400 грн, а за кожну наступну вже по 250 грн. Є можливість за додаткову плату замовити супровід англійською мовою. Всім учасникам такого невеликого подорожі на місці видаються ліхтарики і каски, так що хвилюватися про спорядження вам не доведеться.   

Крім стандартних екскурсій музей "Таємниці підземного Одеси" може запропонувати вам нічні вилазки в катакомби під Молдаванкою. Хоча, чесно сказати, особливого сенсу ми в цьому не побачили - атмосферность місця від часу доби не змінюється!) Також, підприємливі одесити пропонують проведення свят, корпоративів і концертів і навіть квестів в підземеллях. Так що, якщо хочете дуже здивувати своїх співробітників - по моєму, саме воно!   

Також, є екскурсії починаються в інших місцях, які проходять за іншими маршрутами, їх пропонує безліч агентств і знайти їх зовсім не складно. Досить популярним вважається маршрут з входом в с. Нерубайське. Вартість такої екскурсії, якщо ви добираєтеся на своєму транспорті, для 2-3 чоловік буде 600 гривень + 40 гривень потрібно буде доплатити за сам вхід у підземелля.   

Якщо ж часу у вас побільше і хотілося б взяти участь в цьому пригоді можете зв'язатися зі спелеологічними і історичними клубами Одеси. Хлопці із задоволенням йдуть на контакт і можуть не тільки тривалу екскурсію під землю вам організувати, але і дозволити приєднатися до їх розкопок та досліджень.  

А ось покладатися на місцевих провідників, що не відносяться до офіційно зареєстрованим організаціям, ми вам не радимо. Ви ніколи не зможете бути повністю впевнені в тому, що вони компетентні і добре знають дорогу. З попутником воно звичайно веселіше і темними лабіринтами бродити, але краще не ризикуйте і не додавайте рятувальникам роботи!

Приїжджати помандрувати по одному з найзаплутаніших лабіринтів світу можна в будь-який час року. Температура в печерах на будь-якому рівні завжди знаходиться в районі позначки +14 градусів. Так що, жарким літом вам буде приємно прохолодно, а взимку порівняно тепло.

Як дістатися до катакомб і що ще цікавого вас чекає в Одесі

Як дістатися до катакомб і що ще цікавого вас чекає в Одесі

Вирішивши відвідати катакомби Південної Пальміри, хорошим вибором буде  зняти квартиру в Одесі подобово  і не тільки побувати в підземному лабіринті, але і провести час в самому прибережному місті. Так як це місто-порт і один з найбільш важливих торговельних вузлів нашої країни, дістатися вам проблем не складе. Сюди ходять потяги і автобуси з  Києва , Харкова,  Львова , Дніпра та інших міст нашої країни. Придбати квитки на поїзд чи автобус швидко, зручно і без націнок ви можете ТУТ.

Одеса в будь-який час року нікого не залишить байдужим. Краса парків і набережних, затишні єврейські дворики, пам'ятники і музеї, ресторани і, звичайно ж приголомшливий, неповторний місцевий колорит і гумор. Тут знайде для себе розвагу турист будь-якого віку з найрізноманітнішими інтересами.

Влітку життя в Одесі кипить і вдень і вночі. Вам точно сподобається загоряти на чистих пляжах і відпочивати в клубах на тематичних вечірках. А докладніше про те які цікаві і незвичайні закладу є в цьому місті, ви можете прочитати в нашому матеріалі  Нічні клуби Одеси. Де відпочити в Одесі яскраво і весело?

Взимку засніжений місто виглядає казково і спокійно. Не можна сказати, що розваг тут стає менше, ви завжди знайдете як добре тобі і відпочити, але от у самій атмосфері з'являється трохи більше тиші і спокою. Неначе Одеса дає собі час відпочити набираючись сил перед наступним сезоном.  

Приїхавши сюди на пару днів, вам обов'язково захочеться повернутися. Адже це місто який закохує в себе з перших секунд і назавжди поселяється в серці!

Вдалого Вам подорожі!


Список коментарів порожній


^ Догори