Поділля замки, печери і їх мешканці

Поділля замки, печери і їх мешканці

 

Майже в кожному селищі Тернопільщини натикаєшся на руїни старовинного замку, костелу або фортеці - всього їх близько тисячі (третина архітектурних пам'яток України!), А історія регіону - безперервний ланцюг нападів монголо-татар і турків. Все відкрито для відвідування, ти зможеш піднятися на фортечні стіни і помилуватися незрівнянними краєвидами, які відкриваються з висоти. Церкви є сусідами з костелами, а говір місцевого населення - суміш українського і польського.

 

 

На Тернопільщині знайдеш відпочинок на будь-який смак. Якщо захочеш відчути приплив адреналіну - до твоїх послуг кінні тури різного ступеня складності: як для початківців наїзників, так і для бувалих спортсменів. У арабських скакунів досить кумедні імена: Засідка, Феодосія, Тундра. До речі, місцевий інструктор із задоволенням тобі розкаже, чому саме так назвали ту чи іншу кінь. Спілкування з тваринами запам'ятається назавжди: вони розумні, ласкаві, слухняні і з величезним задоволенням їдять конюшина і хліб з рук.

 

 

Якщо душа жадає спокою й умиротворення - іди в Почаївську лавру або в монастир Непорочного зачаття в Язлівці. До речі, в Язлівці можна зупинитися надовго - при монастирі працює готель, а поснідати і пообідати можна в трапезній при храмі: сестри дуже смачно готують. Пообщайся з монахинями, послухай спів птахів і шум річки в монастирському парку, а буде бажання - сходи на сповідь і на ранкову службу.

Бажаєш водних процедур - сплавляйся по Дністровському каньйону на катамарані. Ти зможеш поспостерігати за колонією сірих чапель, помилуватися невеликими водоспадами (місцеві жителі називають їх "дівочі сльози"), каплицями на схилах, спробувати на привалі смачну рисову кашу на згущеному молоці з родзинками, зварену прямо на багатті. Словом, який би вид відпочинку ти не вибрала - не пошкодуєш!

 

Тернопіль і легенди Теребовлі

 

 

Поблукай по вузьких вуличках Тернополя: відчуй неспішний ритм життя цього міста, полюбуйся Кафедральним собором XVIII століття і замком біля величезного Комсомольського ставка. І обов'язково спробуй вареників з сиром або дерунів з грибами в місцевому кафе! А кава, який подають тут, вміють варити, мабуть, ще тільки у Львові.

Після екскурсії по обласному центру в першу чергу відвідай Теребовлю: від Тернополя це зовсім недалеко, якихось півгодини їзди. У містечку заслуговують на увагу костел Петра і Павла з красивою колонадою і пам'ятник князю Васильку, онукові Ярослава Мудрого, осліпленому, за однією з версій, зрадниками - шляхтичами. У Теребовлі відвідай монастир кармелітів з підземеллям і церква святого Миколая (XVI ст.) - так-так, того самого! Храм знаходиться в центрі містечка, неподалік від базарчику. Ця церква, як більшість соборів Поділля, в разі небезпеки ставала фортецею - тому свідчення бойовий ярус і бійниці для мушкетів і гармат. А високо на Замковій горі, приховані заростями дерев - відразу згадується казка про принцесу, проспав сто років, - збереглися кріпосні стіни і кілька веж, в тому числі і вежа - пастка. Втім, фортеця неодноразово руйнувалася майже дощенту, але кожен раз наче Фенікс відроджувалася з руїн. З висоти стіни відкривається чудовий огляд: ти зможеш побачити Миколаївську церкву і сусідню гору. До речі, за переказами одна з церков пішла під землю, тому, що місцева дівчина прийшла на службу в туфельках, прикрашених квітами для пасок. За розповідями місцевих жителів, на Великдень з гори чується церковний спів.

 

 

У дворі замку є пам'ятник - чаша, поставлений на честь Софії Хшановским, дружини одного з власників замку. Легенда свідчить: коли хан Ібрагім-паша осадив фортеця. І тримати оборону було вже неможливо, Хшановський на таємній раді запропонував здатися. Але тут його дружина Софія з'явилася з двома кинджалами в руках і заявила, що якщо чоловік відкриє ворота, вона вб'є його і себе. Її мова надихнула воїнів, вчасно прийшла допомога, і туркам довелося відступити ні з чим. Інша легенда оповідає про скарб, прихованому в одному з підземель фортеці. Щоб його добути, потрібно поцілувати змію - зачаровану красуню, яка тримає в зубах ключ.

 

По дорозі з Теребовлі в Скалу-Подільську відвідай костел святого Антонія в Лосяч - це споруда не схоже ні на один з місцевих костелів - і утоли спрагу смачною водою з криниці. У Скалі-Подільській ти побачиш руїни замку і порохову вежу. 

У Скалі-Подільській ти побачиш руїни замку і порохову вежу. При бажанні можна спуститися в підземний хід, який виведе з замку на схили над Збручем, або побродити по залишках бойових укріплень. З цих бійниць стріляли ще по монголо-татарам! У Скалі-Подільській ти побачиш також старовинний костел з годинником. А по дорозі ти не зможеш не звернути уваги на велику кількість хрестів і статуй Божої Матері, прикрашених живими квітами. Ні, під ними ніхто не похований. Просто у місцевого населення є цікавий звичай: коли чого - то просиш у Бога, ставити біля дороги хрест або статую. А просити можна про найрізноманітніші речі: про сімейне щастя і благополуччя, виконанні таємних бажань і навіть про лікування від різних хвороб.

Чертков: замки и церкви

 

Огляд почни з центру міста. Пройди повз двоповерхових торговельних рядів з красивими колонами, зупинись біля старої Ратуші і відчуй справжній дух середньовіччя! Багатьом туристам цю споруду здається смутно знайомим, що й не дивно: саме тут знімалися кінофільми "Вершники" і "Діти підземелля". Перейди річку Серет по мосту - і побачиш руїни фортеці XVII століття. Збереглися два бойові яруси, залишки кількох веж, а у дворі - аркада палацу в неоренессанской стилі. Місцеві хлопчаки досі знаходять тут турецькі пістолі, старовинні монети та наконечники стріл. Кажуть, з фортеці веде довгий підземний хід, завдяки якому врятувалася від турків сім'я графа, власника замку. Окремої згадки заслуговують дерев'яні церкви Чорткова. Перша-Успенська - находітсяв центрі міста, вона побудована в XVII столітті, з високою дзвіницею.

 

Святі місця: скельний храм, Почаївська лавра

 

Пару часов от Тернополя — и ты в Почаеве. Главная местная достопримечательность - Почаевская лавра. Можно осмотреть монастырь, колокольню и попить из источника целебной воды, а также поставить свечи, купить иконы и сувениры. Над Лаврой буквально нависает знаменитая Божья гора, где в пещерах постятся отшельники. Поднимаясь на нее по Дороге желаний, завяжи на дереве платочек и загадай желание - оно сбудется! Загляни к источнику святой Анны: по легенде, если в него окунешься с головой три раза, будешь здорова целый год. Вода в источнике совсем не холодная, ее температура - около 40 °С! Посети скальный храм в поселке Межгорье — в Тернополе можно заказать соответствующую экскурсию. Помещение храма вырублено в природном гроте и находится на высоте 80 м. Возле входа стоит плита, на которой вытесаны крест и углубления в виде созвездия Большой Медведицы. Считается, что дождевая вода, которая скапливается в кресте, — святая. Уезжать отсюда не хочется — за несколько дней невозможно осмотреть и десятую часть местных достопримечательностей. Поэтому не удивляйся, если тебе захочется вернуться сюда снова и снова.

 


Список коментарів порожній


^ Догори