Вилкове - "Українська Венеція"

Вилкове - "Українська Венеція"

Вилкове місце на любителя, і любителів таких в нашій країні, як виявилося, вистачає з надлишком. Тому, місцеві вже звикли до гостей і зустрічають всіх жителів мегаполісів з привітністю і справжнім українським гостинністю.  

Про поселенні Вилкове ми чули досить багато, і думки туристів дуже різнилися. Говорячи по правді, від тих, хто їздив сюди в рамках туру - особливо захоплених відгуків ми не дочекалися. А ось ті, хто вирішив приїхати сюди самостійно і зняти квартиру в Вилково подобово, розповіли багато всього цікавого. І, так як ми тут ще не були, то вирішили приїхати і побачити все своїми очима.

 

Трохи про Вилкове

 

Поселення було засновано в 1746 році, а в 1762 воно отримало статус міста. Раніше канали (єрики) з'єднували поздовжньо-поперечного сіткою обидва рукави Дунаю, але зараз безліч з них вже обміліло. Проте в старій частині міста все ще пересуваються на човнах. Вода підходить до самих входів у двори і у кожного такого двору є своя маленька пристань.

 

 

До сих пір у Вилковому живуть старовіри-липовани - ⅔ всього населення і більшість із задоволенням запропонують вам оселиться на пару днів у них в будинку. І якщо така можливість представиться - звичайно погоджуйтеся. Їх культура і побут дуже цікаві, вони досить товариські і поділяться з вами не тільки історією рідного краю, а й розкажуть все про їхню віру і звичаї.  

 

 

Назва "Українська Венеція" до поселення прижилося, але чесно сказати, з італійським містом загального крім того, що обидва вони побудовані на воді, тут немає нічого. Мутнуваті канали, верби та інші дерева схилили свої віти до води, зарості, безліч різної флори і фауни - все це більше нагадує притоки тропічних річок.

 

 

Насправді все це місто можна вважати своєрідною ілюстрацією довгої і кропіткої праці тисяч старовірів, які втекли в Поліські болота і Дунайські плавні від релігійних переслідувань. Саме вони тут змогли побудувати велике гарне поселення Липованське, яке згодом стало містечком Вилкове. Тут вони живуть і донині в гармонії з природою.

 

 

Назва Вилкове з'явилося завдяки особливостям місцевості. Тут Дунай розходиться кількома рукавами - схожими з висоти пташиного польоту на "вила".

 

 

Освоюючи плавні старообрядці обкопували острівець, вириваючи канали, на ньому будували будинок, розбивали сад, перекидали містки до сусідів через єрики. На обох сторонах каналів уздовж будинків шикувалися своєрідні тротуари - кладки з дерева. За ним і пересуваються вилковчани.

 

 

Жителі міста і зараз плавають по єриках, стоячи в човні і відштовхуючись від берега і дна довгим веслом, схожим на жердину. Називають це весло - чортом. Човнами за допомогою таких бабаек легко управлеют не тільки чоловіча частина населення, а й жінки та навіть поважні бабусі, яких жартома називають "молодицями на бабайках".

 

 

У місті є всього три православних храми, два з яких старообрядницькі, а також три протестантських церкви. Якщо вам подобаються такі споруди то відвідати їх буде досить цікаво.

 

 

Як і зрозуміло з розташування і специфіки населеного пункту сільське господарство тут теж не типове. Місцеві активно експортують очерет, вирощують полуницю і суницю, а також виноград "Новак". Це єдиний сорт винограду, який цілком успішно зростає на мулі і воді. Вино з нього виходить, ніжне, приємне, добре вгамовує спрагу, але, разом з тим, досить міцне.

 

Что интересного в Вилково

 

Стара частина Вилкове, як ми вже згадували вище, побудована повністю на воді. Так, замість звичних вулиць і провулків тут канали, а замість машин, велосипедів, возів - катери і човни. Звичайно, гучну назву "Українська Венеція" трохи перебільшує красу селища, але оригінальність і свій неповторний шарм, приправлений українським колоритом, тут присутній в повній мірі.

Цікавим для туристів місцем буде авторський історико - краєзнавчий музей художника Олександра Шаронова. У ньому є зали зброї, живопису, кераміки і металу, старообрядницької релігії, побуту, музики, знарядь лову. На даний момент в музеї понад 4100 експонатів.

 

Одним з розваг у Вилковому є поїздка по Дунаю на катері з зупинкою на позначці "нульовий кілометр". Саме тут Дунай впадає в Чорне море.

 

 

Таку екскурсію можна замовити у місцевих, вона буде коштувати від 300 до 400 грн, дивлячись як сторгуетесь. Але цікавіше буде зробити все ще трохи екстремальний і просто орендувати човен, взяти з собою перекус і відправиться на сплав. Перебіг тут не сильне і з такою поїздкою впоратися навіть новачок.

 

 

Пропливаючи на "нульовий кілометр" не забудьте зупинитися в липованському садибі-музеї "Квакенбург". Тут можна смачно поїсти і випити вина, а заодно познайомитися ближче з побутом старовірів.  

 

 

А ще в містечку і його околицях відмінна риболовля. Ловля самої різної риби - це один з основних доходів жителів поселення. Тому, якщо ви сюди приїхали обов'язково візьміть вудку напрокат, домовтеся з кимось із місцевих, який покаже вам рибні місця, і сміливо вирушайте ловити свій обід і вечерю.

 

 

Якщо ж займатися риболовлею у вас немає часу або просто лінь - зайдіть на місцевий центральний ринок. Ціни тут набагато дешевше ніж в Одесі, а вибір відмінний. Копчена, солона, сушена, в'ялена - рибка на будь-який смак!   

 

 

Найпопулярнішою рибою цієї місцевості є дунайський оселедець або просто дунайка. Про те наскільки її промисел важливий для жителів села буквально кричать магнітики, футболки, кепки, кружки, інші сувеніри та навіть великі постаменти.

 

 

Що дивно - головне знаряддя лову вилковчан, як і пару сотень років тому це спеціальні «плавлені» мережі. Снасті, вільно висять у товщі води, закидаються на строго певних ділянках - оселедцевих тонях. Просуваючись з закинутими мережами назустріч косяків риб, рибалки доходять до кінця тони, де вже снасті вибираються і човен повертається з уловом.  

 

 

Славляться околиці Вилково і своїми мисливськими угіддями. Звернувшись на мисливсько-риболовну базу або господарство можна взяти участь в полюванні на гусака, фазана, качку, кабана. Самостійно, нікого не попереджаючи, ми вам це робити не советуем.Еслі ви запливе або зайдете постріляти не туди куди потрібно, цілком можливо отримаєте немаленький штраф за браконьєрство.   

 

 

Ще одним джерелом доходу у місцевих є збір винограду та виготовлення смачного вина, разом з фірмовою юшкою і оселедцем - це своєрідна візитка міста. Причому вино тут продається на кожному кроці, просто заходите в будь-який будинок і питаєте!

 

 

Поруч з Вилкове знаходиться Дунайський біосферний заповідник. Тут можна зустріти безліч птахів. Особливо вражаюче виглядають величезні зграї рожевих пеліканів і різних качечок.

 

 

Відмінно себе тут почувають і дикі кабани, а якщо вам пощастить, то ви зможете сфотографувати вийшов на полювання лісового кота.

 

 

Звір зовні ну дуже нагадує домашнього "Ваську" тільки набагато більшими. Не обманюйте себе його милим зовнішнім виглядом, це цілком серйозний хижак.  

 

 

У водах Дунаю водяться види великих риб, що відносяться до осетровим і занесені в червону книгу. Ще в середині минулого столетья тут виловлювали особин вагою до 1000 кг.

 

 

Всю інформацію про заповідник можна дізнатися в інформаційно-туристичному центрі, розташованому в Вилково на вулиці Нахімова. Тут є велика відеотека, природні експозиції, працівники центру пропонують екскурсії. Зазвичай така екскурсія, це не просто поїздка на катері, а ще й смачний обід з легендарним вином "Новак"

 

Як дістатися і де оселиться в Вилково

 

Це містечко знаходиться в Одеській області на узбережжі річки Дунай. Зовсім поруч проходить кордон з Румунією і навіть є щось подібне до митниці. Загалом, паспорт з собою беріть обов'язково, щоб не було ніяких проблем.

Дістатися до Вилкового буде легко з Одеси. Кожні три години від Привозу сюди ходять маршрутки - чотири години на дорозі і ви на місці. З Києва в це село можна потрапити навіть на прямому автобусі "Київ-Кілія" на автостанцію в Вилково він перебуває 6:30 ранку, так що у вас буде цілий день попереду. Час дороги близько 12 години, а вартість проїзду 300-350 грн. Частина дороги проходить по території Молдови.

 

 

В Одесу ходять автобуси і поїзди зі столиці,  Харкова , Дніпра,  Львова  та інших міст України. Приїхавши в "Південну пальміру", якщо ви маєте в своєму розпорядженні часом відмінним рішенням буде  зняти квартиру в Одесі подобово  і відпочити на золотистих пляжах Ланжерон і Аркадія, прогулятися по Потьомкінських сходах, Дерибасівській, а ввечері повеселитися в  кращих нічних одеських клубах.

Кстати, хорошим вариантом будет посетить и саму Килию (Ахиллию). Это же самый древний город Украины, возраст которого, даже по скромным подсчетам, 2700 лет - представьте только, приблизительно в это время образовался Рим.

 

 

К сожалению, от Килийской крепости сегодня уже почти ничего не осталось и увидеть как она выглядела можно только на схемах и картинах в музее.  

 

  

По дороге в Вилково или оттуда можно заехать еще и в крепость в Белгород-Днестровском. Вы потеряете совсем немного времени, но вид защитного сооружения точно не оставит вас равнодушным.

 

 

 

Теперь, что касается цен на жилье в Вилково - они тут очень разные. Так, номер в гостевом доме может стоить от 400 за сутки, деревянный, 4-х комнатный, красивый дом на 8 мест - от 3 000 грн, а комната у местных бабушек обойдется в 150 - 200 грн. Так что, тут важно рассмотреть все варианты и выбрать самый подходящий по типу, расположению и бюджету. Ну и очень советуем попробовать местные блюда, это не дорого и очень вкусно. Поэтому, если у вас будет возможность заказать у хозяйки дома обед - сделайте это и вы не пожалеете! Удачного Вам путешествия!

 

Советуем также ознакомиться с нашим новым материалом - Умань в сентябре, празднование Рош-ха-Шана!  


Список коментарів порожній


^ Догори